Siber güvenlik, internet ortamında insanlar ile kurmuş olduğumuz bağlantının; erişilebilirlik, gizlilik ve bütünlük olarak korunması anlamına gelmektedir.

1-MR. ROBOT(IMDB: 8,5)

mr robot season 5.jpg 2 990x557 1
Mr.Robot

Mr. Robot, USA Network kanalında yayınlanan bir televizyon dizisidir. Amerikan yapımıdır ve 2015 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Bugüne kadar 4 sezon ve 45 bölüm olarak yayınlanmıştır. Ayrıca yazarı Sam Esmail’dir. Elliot karakterine hayat veren Rami Malek, aslında gizli bir hackerdir. Gündüz vakitleri sıradan, genç bir yazılım mühendisi olan, geceleri de hackerlik yapan bir gencin hikayesini bizlere anlatmaktadır.

2-THE BLACKLİST (IMDB: 8.1)

wp1915188 the blacklist wallpapers
Blacklist

The blacklist; NBC, Netflix… gibi platformlarda yayınlanan bir dizidir. 8 sezondur hala devam etmektedir. Raymond   Reddiginton karakterine hayat veren James Spader, dünyanın en çok arananlar listesinin içerisinde yer almaktadır. Aradan yıllar geçtikten sonra hiç umulmadık bir anda FBI’a teslim olur. Tahmin edilmeyecek derecede suç işleyen bu kişi ömür boyu hapiste kalmaya mahkumdur. Çok akıllı birisi olan Raymond Reddginton , FBI’a ilginç bir teklifte bulunur. Eğer kendisini hapisten çıkarırlarsa onlara kendi hazırladığı suçlular listesini verecekti. Listeyi de vermek için bir şart daha öne atar. FBI ajanı Elizabeth Keenle birlikte çalışmak. Neden bu işe seçildiği konusunda bir fikri olmayan Keen Raymond ile birlikte suçluları yakalamaya başalar.

3-NERVE (IMDB: 6.5)

maxresdefault
Nerve

Nerve, 2016 yapımı bir filmdir ve türü; gerilim, aksiyondur. Netflix’de yayınlanmıştır. Lise son sınıfta okuyan Vee (Emma Roberts) sanal gerçeklilik oyununda ilermeye çalışırken bazı hackerler tarafından kendisine komut verildiğini farkeder. Doğruluk ve Cesaretlik temalı bu oyunda Vee ve hackerler arasında gerçekleşen olaylar anlatmaktadır.

4-OPEN WİNDOWS (IMDB:5.2)

282d27ef8b66516a8fc6710ea800ac32006d4bc64dc561c354eac74dbc3d455f. RI V TTW
Open Windows

Open Windows, 2014 yılında gösterime girmiştir. Nick (Sasha Grey) adında bir kişi, online olan yarışmaya katılır ve ona ödül olarak da oyuncu bir kadın Jill ile tanışma fırsatını yakalar. Daha sonra Ford adında biri Nick’i arayarak Jill’in yemeğe gelemeyeceğini söyler. Bu durumu da düzeltmek için Jill’in bilgisayarına bağlanarak onu izleyebileceğini söyler. Aslında başta her şey harika bir şekilde ilerliyordur. Ama daha sonra Nick, Jill’in başının dertte olduğunu görür ve onu kurtarmak için ne yapacağını düşünmeye başlar.

5- HACKER (IMDB: 5.4)

o blackhat facebook 1

Hacker filmi 2014 yılında yayınlanmıştır. Başrollerinde Yenilmezler serisinde tanığımız Chris Hemsworth yer almaktadır. Ayrıca bu film ABD ve Çin ortak yapımıdır. Bu film, bilgisayar korsanlığı yapmış bir mahkûmun hapse girmesini ve hapisten çıkabilmesi için de küresel çapta gerçekleşen bir suçu açığa çıkartmak için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır.

6-SİGNAL (IMDB: 6.1)

Signal

2014 yılında gösterime giren Signal filmi, Üniversitede ilk zamanları olmasına rağmen Nich ve Jonah adlı iki arkadaş bilişim teknolojisinde uzmanlaşmaya karar verir. Onları bu durumu Göçmen lakabıyla anılan bir hackerin dikkatini çeker. Bu ikili Göçmen’i yakalamak için büyük bir çaba sarf ederler.  Göçmen’de bu arkadaşları çölün ortasında bir görüşmeye davet ederler. Daha sonra da hapishane benzeri bir yerde kendilerini kaybederler.

7-ANONYMOUS (IMDB: 6.2)

Anonymous
Anonymous

Anonymous filmi de 2016 yılında yayınlanmıştır. Alex karakteri; maddi sıkıntılar çeken, ailesine destek olmak için yasadışı işlere bulaşmıştır. Alex’e yardım eden bir de karaborsacı Sye adında arkadaşı vardır. FBI ajanı olan Kira ’de genç bir kadındır ve bilgisayar uzmanıdır. Ayrıca internette karanlık kişilerle irtibat kurmaktadır.

8-CYBERBULLY (IMDB: 6.8)

cyberbully ss1
Cyberbully

Game Of Thrones filminde tanıdığımız Arya Stark karakterini oynayan muhteşem oyuncu Maisie Williams bu filmde başrol oyuncusu olarak yer almaktadır. 2015 yılında yayınlanan en başarılı yapımlardan bir tanesi olan Cyberbully filmi, sadece bir oda içerisinde geçmesine karşın tutkulu bir filmdir. Bir internet korsanı, bu genç kadının sosyal medya hesaplarını çalıyor. Buna ek olarak özel fotoğraflarına da el koyuyor. Genç kadına şantaj yapan internet korsanı, kadına emirler vererek şantaj yapar.

9-ENİGMA (THE IMITATION GAME)  (IMDB: 8.0)

the imitation game photo wallpaper
Enigma

IMDB puanı yüksek olan Enigma (The Imitation Game) filmi, 2014 yılında vizyona girmiştir. Bu filminin en önemli karakterlerinden biri de matematik dehası Alan Turing’dir.  II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sı tarafından gizli olan mesajları şifrelemek için Enigma adında bir şifre makinesi vardı. Bu makine, karşı devletlere çok büyük sıkıntılar yaratıyordu.  Fakat Alan Turning ve grubu bu makinenin şifresini uzun uğraşlar sonucu çözmeyi başarırlar. Bunun sonucunda II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirebildiler.  Bu film Turning’in başarısını ve en sonunda yaşadığı acı sonu anlatmaktadır.

10-WHO AM I (IMDB: 7.6)

whoami
Who Am I

2014 yılında vizyona girmesine rağmen şu an da çok büyük bir ilgi görmektedir.  Ayrıca IMDB puanı da çok yükseklerdedir.  Who  Am I Filmi Berlin’de yaşayan bir grup hackerin yaşadığı olayları anlatmaktadır. Genç yaşta olan ve bilgisayarla ilgilenen Benjamin, yeteneklerini Clay adındaki bir gruplara daha da ortaya çıkarır. Bu durum da ünlü birisi olan Max’in dikkatini çeker. Fakat Alman Gizli Servisi’ne ve Europol’a konuşan insanların kimliklerini açığa çıkartmış ve Max’in hedefi haline getirmiştir.

 

11- SANAL HAYATLAR(DİSCONNECT) (IMDB: 7.5)

film onerisi sanal hayatlar disconnect
Sanal Hayatlar

Sanal Hayatlar (Disconnect) filmi, 2012 yılında gösterime sunulmuştur. Eleştirmenlerde tam not alan filmde, Jason Bateman, Alexander Skarsgard, Paulo Patton ve Andrea Riseborough gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. Filmin konusu; ailesine vakit ayırmakta zorlanan, işine tutkulu bir avukatın, gizlilikleri internet üzerinden açığa çıkmış evli bir çiftin, kariyer uğruna gözü hiçbir şey görmeyen gazetecinin, internette zorbalık yapan erkek çocuğunu eğitmeye çalışan emekli bir polisin bazı internet sitelerindeki mücadelelerini anlatmaktadır. Bu filmin ana fikri sanal ağ tehlikesidir.

12-BİZ BİRLİĞİZ: HACKTİVİSTLERİN HİKAYESİ (IMDB: 7.3)

indir
We are Legion

Biz birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi (We are legion: The story Of the Hacktivist) filmi de aynı şekide 2012 yılında vizyona girmiştir. Aslında belgesel türünde olan bu film, çok ünlü olan Anonymous’un kurulduğu ve Christoper Pole’ün 4chan sitesinin yaratıldığı dönemler bizlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu belgesel türdeki filmde, Anonymous üyeleri ve bir çok akademisyenlerle röportaj yapıldığı görülmektedir.

13-SNOWDEN (IMDB: 7.3)

50425971 303 edited
Snowden

Snowden filmi, 2016 yılında yayınlanmıştır. Filmin konusu, eski CIA ajanı ve eski NASA çalışanı olan Amerikalı Edward Snowden’in hayat hikayesini anlatmaktadır. Bu film çok fazla izlenim ve beğeni almıştır. Amerikanın gizli izleme programı olan “güvenlik” Edward sayesinde açığa kavuşturuluyor. ABD’nin gizli izleme programı Güvenlik; telefonlara, bilgisayarla e-postalara, arama kayıtlarına… gibi birçok şeye ulaşabiliyordu Edward ifşa edene kadar. Çok etkileyici ve sürükleyici bir film olduğu kesin.

14-SAVAŞ OYUNLARI (WAR GAMES) (IMDB: 7.1)

War Games The Dead Code 2006 5
???????????

Oldukça eski bir film olan Savaş Oyunları (War Games) 1983 yılında yayınlanmıştır.  Eski olmasına karşın IMDB puanı yüksektir. Matthew Broderic bu filmle tanınmaya başlamıştır. Filmimizin konusu, genç bir hacker olan David Lightman’ın yanlışlıkla 3. Dünya Savaşı’nı başlatacak bir harekette bulunmasını konu ediniyor. Sevgilisini etkilemek adına bir oyun yapımcısının sitesini hacklemek isterken yanlışlıkla Amerikan Savunma Bakanlığı’nın nükleer savaş durumunda yaşanabilecek olayları hesaplayan bir programını ele geçirir. Bu da neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı başlatacaktı.