Kablosuz Ag Guvenligi 2 scaled 1

WİFİ güvenliği son dönemde önemli bir noktaya geldi. Özellikle kişisel bilgilere sızma yapılmaması için WİFİ güvenliğin de üst seviyede tutulması gerekir. Günümüzde kablosuz ağların güvenliği büyük önem taşıyor.  Akıllı cihazlar popüler olmayı başararak yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Bu durum karşısında WİFİ güvenliğini sağlamak bizlerin eline düşüyor.

Wifi Güvenliği Nedir

Kablosuz ağlara bağlanmadan önce WİFİ güvenliği artırma konusunu dikkate almak gerekir. Kablosuz ağların görevi, hayatımızın her alanında bizlere kolaylık sağlamaktır. Kablosuz ağ güvenliği, modeme bağlantı sağlandığında, temel sorunlar haline gelebiliyor. Bu durum karşısında kablosuz ağ çözümleri tüm kullanıcılar açısından gerekli oluyor. Kablosuz ağlar, mobil dünya’nın vazgeçilmez parçası haline geldi. Geçmişe bakacak olursak, İnternete sadece belirli bir yerde ihtiyaç duyuluyordu. Gelişen teknoloji sayesinde İnternet erişimine hayatımızın her alanında ihtiyaç duyulmaya başladı.

AVM, hastane, kafeterya, okul, iş yerler vb. kalabalık olan yerleşim alanlarında kablosuz ağlara kolayca bağlanılıyor. Günümüzde İnternet hayatımızı her anlamda kolaylaştırıyor. Fakat o kadar da riski de birlikte getiriyor. Kablosuz ağ güvenliği bu tür risklere bir kalkan oluşturmamızı sağlıyor. İnternet sağlayıcılarına ulaşan siber saldırganlar, ağ üzerinde bulunan iletişimimizi izleyebiliyor. Kişisel bilgilerimize kolayca erişilebilir.

WİFİ Güvenliğinin Sağlama Yöntemleri Nelerdir

WİFİ güvenliği alınabilecek önlemler arasında çeşitli alternatifleri olan bir yöntemleri oluşturuyor. WİFİ güvenliği çağın en büyük problemini olarak adlandırılır. Kişisel bilgilerin çalınmamasını istemeyen herkes WİFİ güvenliğini sağlar. Bunun için WİFİ adını değiştirmek ve kullanıcı adını değiştirmek akla ilk gelen yöntemlerdir. Ancak daha güvenilir bir ağ güvenliğine sahip olmak isteyenler alternatif seçeneklerini denemelidir. Şu şekilde sıralayabiliriz;

Kablosuz ağın adını değiştirin: Kullanım alanınızda bulunan kablosuz ağ güvenliğini sağlamak için WİFİ adını değiştirmelisiniz. SSID ağını değiştirmek büyük önem taşır. Bunun nedeni olası bir siber saldırısına karşı kablosuz ağ güvenliği sizi korur.

Kablosuz ağ güvenliğini sağlamak için zor bir parola belirleyin: Tahmin edilmesi imkansız bir şifre belirlemek, kablosuz ağ güvenliğini güçlü tutar. Zayıf ve tahmin edilmesi kolay bir şifre belirlenmesi ise güvenlik duvarınızı zayıf kılar. Bu durum karşısında siber saldırılara karşı savunmasız bir duvar oluşturmuş olursunuz.

* Doğum tarihinizi ve sevdiğiniz kişilerin isimlerini parolada kullanmamanız önerilir.

* Tuttuğunuz takımın adını kesinlikle şifrede belirtmeyin.

* Şifrede ardışık sayılar bulundurmayın.

* Aile bireylerinden ya da sevdiğiniz insanların adını koymamaya özen gösterin.

* İş yerinizin kuruluş tarihini şifrede kullanmamaya özen göstermelisiniz.

-Parolayı herkesle paylaşmamanız gerekir: En yakınınız olsa dahil şifreyi paylaşmamalısınız. İnterneti ortak kullanma durumunda olsanız dahil parolayı kimseye vermeyeceğinden emin olmanız gerekir.

Güçlü ağ şifresi belirleyin: WEP şifreleme kolay olduğundan çabuk tahmin edilebiliyor. Siber sızıntıları WEP üzerinden kolay yapılıyor. Bu sebepten ötürü rakam, harf, yıldız, ünlem gibi ifadeler kullanmanız güçlü şifre belirlemenizi sağlar.

-Evde Ya da İş yerinde Bulunmadığınız Zamanlarda Kablosuz Ağı Kapatın: Kablosuz ağı için alacağınız en kolay önlemlerden biride İnterneti aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmaktır. Kablosuz ağ güvenliği en fazla siz evde ya da işe uzakta olduğunuz zaman risklidir. Siber korsanlar, sizin uzak kaldığınız zamanlarda saldırıyı fırsat bilirler. Güvenlik duvarını aşma girişimine girişecekleri için olacakları için fırsat yakalamış olurlar.

-Modemin Uzaktan yönetim özelliğini kapalı tutun: Günümüzde hemen hemen tüm modemlerde royuter ve hotspot uzaktan erişim özelliği bulunur. Bu özellik faydalı olduğu kadar risk de barındırıyor. Ancak unutmayın ki siber saldırılar uzak yönetimin açık olduğu durumlarda daha kolay yapılır.

Güvenlik Duvarı Kullanın: Günümüz teknolojisinde çoğu cihazda gömülü olarak özel bir güvenlik duvarı vardır. Bulunan bu özellik sayesinde ağ güvenliği yüksek bir oranla sağlanır.