Hesabınızın çalınması durumunda ilk olarak şifrenizi değiştirmelisiniz ve hesap hareketleri kısmına girerek ‘bunu ben yapmadım’ seçeneğini işaretlemelisiniz. Çoğu platformda bu seçenek mevcut. Daha sonra da yardım merkezine gidip hesabınızın çalındığına dair şikâyette bulunmalısınız. Bu şekilde sizin hesabınızı çalan kişinin bulunmasını sağlayıp başka kişilerin de mağdur olmasına engel olabilirsiniz.

Şimdi Aşama Aşama Yapılması Gereken Şeylere Bakalım…

  1. Hesabınız hangi platform üzerinden çalındı ise o platforma şikâyette bulunun.
  2. O platforma şikâyette bulunmanız ileri de açacağınız davalarda delil başlangıcı olarak kabul edilecektir. Yani eğer dava vs. açmak isterseniz platforma şikâyette bulunmanız şart.
  3. Eğer platforma yaptığınız şikayet başvurunuz kabul edilmez ise BTK ’ ya ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ) erişimin engellenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Eğer talebiniz kabul edilirse 1 gün ( 24 saat ) içerisinde özel hayatın gizliliğinin ihlaline gerekçe olarak şikayette bulunduğu URL adreslerini Sulh Ceza Hakimliğine de sunması gerekmektedir. Aksi halde gerekçesi sunulmayan talep kendiliğinden olumlu sonuçlanmayacaktır.
  4. Varsayalım ki yukarıda başvurduğunuz birimlerden de olumlu sonuç alamadınız. Bu durumunda vatandaş, bulunduğu yerin savcılığına başvurarak kamu davası açılması yönünde şikâyet dilekçesini sunabilir. Ancak detaylı bir dava olacağından şikâyet edecek olan hesap sahibinin davasını bu alanda uzman bir avukatla takip etmesi daha iyi olacaktır .
  5. Ayrıca bireyin çalınan sosyal medya hesabında o kişinin verilerinin paylaşılması durumunda özel hayatın gizliliği de ihlal edileceğinden kişilik hakkı zarar görebilir. Kişi bu konuda da bulunduğu yerdeki en yakın mahkemeye giderek manevi tazminat davası açabilir. Açılan dava, bir hukuk yargılaması olup, mahkeme delilleri değerlendirerek takdir edeceği miktar üzerinden, hesabı çalan kişinin manevi tazminat ödemesi yönünde karar verecektir.

Sosyal Medya hesabı çalınan kişi, çalındıktan sonra yapılan paylaşımlardan sorumlu olup olmadığı noktasında ise sorumlu olmadığını hatta hesabını çalan kişinin, sosyal medya hesabı çalmanın yanı sıra özel hayatın gizliliğini de ihlal ettiğini belirtmeliyiz. Sosyal medya hesabı çalınan kimsenin kendisi aleyhine haberi olmadan video,resim ya da bilgi paylaşılması veya sahte bir başka hesaptan başkasına ait bilgilerin sızdırılması internet yoluyla özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunu oluşturmaktadır. Bu suç Türk Ceza Kanunu’nun 134. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu kanun maddesine göre; internet yoluyla, başka kişilere ait görüntü veya seslerin internet ortamında ifşa edilmesi özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun ağırlaştırılmış halini oluşturmakta ve bu suçu işleyen kişiye 2 – 5 yıl hapis cezası uygulanmaktadır.

İnstagram hesabınızın çalınması durumunda:

https://www.facebook.com/help/instagram/368191326593075

Fecabook hesabınızın çalınması durumunda:

https://www.facebook.com/hacked

Twitter hesabınızın çalınması durumunda:

https://help.twitter.com/tr/safety-and-security/my-account-has-been-hacked

Yukarıda verilen linkler üzerinden İnstagram, Fecabook ya da Twitter hesabım çalında (başkasının eline geçti) başvurusu yapabilirsin.

Yukarıda da belirtmiştim ama tekrardan belirteyim. Bu linkler üzerinden yapacağınız başvuruların reddedilmesi durumunda BTK ‘ ya daha sonra da savcılığa ya da mahkemeye başvuru da bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda sosyal medya hesabımız çalındığında yapılması gereken işlemlerin neler olduğu konusunda bir kaç bilgi vermeye çalıştım.