Siber güvenlik kariyeri ilk adım sektöre yeni girecekler için oldukça önemlidir. Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte güvenlik ağlarındaki yetersiz kalan koruma ciddi sorunlara sebep olabiliyor.  Özellikle kötü niyetli saldırganların bu açıklardan faydalandığı bir dönemde siber güvenlik sağlamak ciddi bir durum haline geldi. Bu yüzden siber güvenlik kariyeri olarak yeni bir alan ortaya çıktı.

Siber Güvenlik Uzmanlaşması ve Aşamaları

Siber güvenlik kariyer anlamında standart bir uygulama alanı bulunmuyor. Bilgi güvenliği olarak da adlandırabileceğimiz siber güvenlik, bir çok farklı alanda bilgi sahibi olunmasını gerektiren bir çalışma koludur. Bu alan oldukça geniştir. Çünkü internet ağları tüm cihazları birbirine bağlayan uçsuz bucaksız bir teknoloji olarak adlandırılıyor. Siber güvenlik alanında uzmanlaşmak isteyenlerin sitemleri ve ağları yönetmek konusunda ve yazılım konusunda iyi seviyede bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Günümüzde siber güvenlik kariyer anlamında önemli bir noktaya geldi. Bunun nedeni bilişim sistemlerine yönelik saldırılarda yüksek anlamda sızıntı yaşanmasıdır. Siber suç;  bilişim sistemi kullanılarak, bir veya birçok bilişim sisteminin güvenliğini tehdit eden, verilerini veya kullanıcısını hedef alan bir suçtur. Bu suç türüne bilgisayar veya internete özgü suçlar da diyebiliriz. Çünkü bir suçun siber suç sayılabilmesi için suçun bilişim sistemi kullanılarak işlenmesi gerekmektedir.

Bilişim sistemleriyle mücadele etmek için siber güvenlik kariyer anlamında gelişerek, siber suçlarla mücadele ekipleri ve kurumları kuruldu. Aynı şekilde bir durumla karşılaşma durumunda cumhuriyet başsavcılığına başvuru yapılma olanağı tanındı. Siber suçlarla mücadele müdürlüklerinin misyonları arasında; bilişim sistemleri kullanılarak işlenen suçlarla ve örgütlerle en etkili şekilde mücadele etmek siber güvenlik kariyer hizmeti veren kişiler tarafından yapılır.

Siber Güvenlik Kariyeri İçin Gerekli Bilgiler

Siber güvenlik kariyer aşamaları farklı stratejiler belirlenerek profesyonel olarak yapılıyor. Bu güvenlik kariyerini yapmak isteyen kişiler için birkaç temel bilgi bulunmaktadır. Ayrıca temeliniz varsa kendinizi bu alanlarda sürekli geliştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle mutlaka bilginiz olması gerekenler; ağ bilgisi, sistem yönetimi ve programlama dilidir.

Siber güvenlik kariyer aşamaları ağları yönetmekle ilgili routing ve switchler konusunda bilgi gerektiren bir durumdur. Örneğin; Windows, Linux gibi sistemler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Siber güvenlik kariyer aşamalarında son aşama programlama dili dediğimiz kodlama ve yazılım bilgisine sahip olunmasıdır. Sonuç olarak bunları temelde de olsa biliyorsanız siber güvenlik kariyerinize başlayabilirsiniz.