Bu yazımızda başta open source nedir sorusu olmak üzere open source kavramı ve bu konuya dair detaylı bilgileri ele alacağız. Özellikle son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bu kavramın biraz daha derinlerine inerek tanıtmaya çalışacağız. İlk olarak open source yani açık kaynak kavramından bahsedelim. Ardından da açık kaynak kodlu yazılım özellikleri, güvenilirliği ve örnekler ile devam ederek konuya dair açıklayıcı bilgiler vermeye çalışalım.

İnternet ve teknolojik gelişmeler ışığında küresel anlamda bir iletişim ve paylaşım ağından bahsedebiliriz. Devasa boyutlardaki bu alemde open source yani açık kaynak kavramı sıkça karşımıza çıkmaktadır. Açık kaynak kısaca bir yazılımın kaynak kodlarının herkese açık bir şekilde paylaşılması, dileyen tarafından ücretsiz olarak kullanılması, değiştirilmesi ve hatta dağıtılması demektir. Bu amaçlar doğrultusunda geliştirilen açık kaynak kodlu bir yazılım tüm dünyaya dağıtılarak geliştirilebilir ve herkes tarafından kullanılabilir. Bu durum hem kodları geliştirene hem kullananlara hem de geliştirerek katkı sağlayanlara büyük yardımlar sağlamaktadır. En başta insanlık adına büyük bir emek ve hizmet söz konusudur.

Açık kaynak Kodlu Yazılım özellikleri

Açık kaynak kodlu yazılım özellikleri genel hatları ile aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Lisans ücreti ve kullanım ömrü yoktur,
  • Şeffaftır,
  • Güvenilirdir,
  • Esnektir, değiştirilebilir, geliştirilebilir,
  • Güncelliğini korur,
  • Dünya çapında büyük bir topluluk tarafından desteklenmekte ve savunulmaktadır,
  • Birçok farklı kaynaktan temin edilebilir.

Tüm bunların yanı sıra kullanım amacı ve ihtiyaca hizmet etmesi açısından sayısız faydası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Örnekleri

open source 1
Open Source Örnekleri

Açık kaynak kodlu yazılım örnekleri en yaygın olarak php dilinde yazılan yazılımlardan oluşmaktadır. Dünyanın en popüler dillerinden birisi olarak php ile başlayan bu tür yazılımlar günümüzde Python programlama dili gibi birçok destekleyici sistemler vasıtasıyla her geçen gün giderek yaygınlaşmaktadır. Açık kaynak kodlar geliştirilen işletim sistemi olarak Linux ve Pardus örnek olarak verebiliriz. İnternet tarayıcısı Mozilla Firefox, fotoğraf düzenleyici olarak GIMP, web sunucu olarak Apache, çoklu ortam oynatıcı olarak VLC Media Player en çok kullanılan open source yazılımlarına örnek olarak gösterebiliriz.