İnterneti güvenli hale getirme son zamanları yaşanan olumsuzluklardan sebep herkesin yaptığı bir işlem haline geldir. İnternet bağlantısı kablolu ve Wİ-Fİ kablosuz internet ağı olmak üzere iki şekildedir. Günümüzde kablosuz olarak tercih edilen internet bağlantısı, internet servis sağlayıcı tarafından güvenli hale getiriliyor.

İnternet Bağlantısı Neden Güvenli Hale Getirilir?

İnterneti nasıl güvenli kullanabiliriz sorusu birçok internet kullanıcısının merak ettiği bir sorudur. Günümüzde çoğu evde İnternet kullanılıyor. İnterneti güvenli bir hale getirmek internet sağlayıcısına büyük göre düşüyor. İnternet kullanıcılarının da alması gereken bazı önemler vardır. Wİ-Fİ kablosuz internet ağınızı ne kadar güçlü tutarsanız olası bir sızıntıya karşı o kadar korumuş olursunuz.

Özellikle siber saldırılarının yapılma eylemine karşı cihazınıza sızma girişimini engellemiş olursunuz. Kalkanınızı ne kadar güçlü tutarsanız, karşı tarafın cihazınıza sızma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Kablosuz Ağı Güvenli Hale Nasıl Getirilir?

İnternet kullanıcıları internetimi nasıl güvenli hale getirebilirim sorusunu son zamanları arama sayfalarında fazla arıyor. Bunun sebebi son dönemde yaşanan sızıntılardan dolayı kişisel bilgilere ulaşılmasıdır. Kullanıcı hesapları, sosyal medya hesapları ve banka hesapları olmak üzere birçok hesap şifresi ele geçiriliyor. Bu nedenden dolayı uzmanlar kablosuz ağ kullananların güvenlik duvarının oluşturması gerektiğini belirtiyor.

SSID’yi Gizlemek

Kablosuz olarak kullanılan yönlendiricinin adı SSID’dir. Bu sebepten dolayı yönlendirici ayarlarını açmakla başlayabilirsiniz. SSID alanına kablosuz ağ adı yazılır. Bu sayede istenildiğinde bulunması kolay sağlanır. Akıllı cihazlarda yönlendirici üzerinden yapılan kablosuz ağ taraması SSID listesini sıralar. Şifresinin bildiğimiz SSID alanlarına cep telefonu, tablet, Laptop vb. cihazlardan bağlantı yapılır.

Belli Cihazlara İzin Verebilirsiniz

Kablosuz ağı güvenli hale nasıl getirebiliriz sorusunu son zamanları sıkça İnternet kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Kablosuz ağların izin verdiğiniz cihazlara onay vererek, güvenli şekilde bağlantının olmasını sağlayabilirsiniz. Evde kullandığınız akıllı cihazların MAC adreslerini yazarak bağlantı sağlayabilirsiniz.

Doğru Şifreleme Yaparak Güçlü Parola Belirleyebilirsiniz

Kablosuz modemlerde kullanılan şifre yapısı güvenlik açısından büyük önem taşır. Özellikle WEP, WPA2 ve WPA gibi şifreleme metotlarını seçebilirsiniz. Yönlendirici WEP şifreleme türünün kullanılması durumunda yeni bir yönlendirme metodunun kullanılmasının zamanı gelmiş demektir. Kablosuz ağda kullanılan SSID şifresi güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 Wi-Fi Ağını Güvenlik Çemberini Güçlü Tutmak Mümkün

1-Wi-Fi ağ adınızı değiştirmelisiniz: Wi-Fi ağınsize ait olduğunun belli olmaması önemlidir.

2-Güçlü bir Wi-Fi şifresi belirleyin: Çevrenizde sizi tanıyan kişinin bildiği bilgilerin olmamasına özen gösterin.

3-Ağ şifrelemesini etkinleştirin: Ağ bağlantısı üzerinden erişim sağlanma durumu ortadan kalkmış olur.

4-Evde olmadığınız zaman Wi-Fi ağınızı kapatın: Evde olmadığınız zamanları modemi kapatmanız, erişim sağlama işlemini ortadan kaldırır.

5-Güçlü bir ağ yöneticisi şifresi belirleyin: Zor şifre belirlemeniz avantaj sağlar. Sayı, harf, yıldız vb. şekilde karışık ve zor bir parola belirleye dikkat etmelisiniz.

6-Varsayılan IP adresinizi değiştirin: IP adresinize kolay erişim sağlanabilir. Bu sebepten ötürü IP adresinizi zaman zaman değiştirmelisiniz.

7-DHCP işlevini devre dışı bırakın: Sunucuya herhangi bir tablet, cep telefonu vb. cihazlar bağlanmasını keserek daha güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz.

8-Uzaktan erişimi devre dışı bırakın: TeamWiewer, AnyDesk gibi uzaktan bağlanma programlarını devre dışı bırakmanız avantaj sağlar. Sizin onayınız olmadan da bağlantı mümkün olabilir. Bu nedenden dolayı bu tür programlar gerekmiyorsa silmeniz önerilir.

9-Yönlendiricinizi güncel tutun: Modeminizi günce tutarak bilgilerin saklanmasına olanak tanıyabilirsiniz. Karşı tarafın modeminize sızmasına engel olabilirsiniz.

10-Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları koruyun: Wi-Fi’nize bağlanan tüm cihazları koruma özelliğini açabilirsiniz. Sizin onayınız ve talimatınız harici bağlanılması imkansız hale getirebilirsiniz.