Google Chrome Proxy ayarları herhangi bir sızıntıya karşı alınan bir önlem amaçlı yapılır. Bilgisayar cihazlarında atanmış bir prokol vardır. Bu ‘’IP’’ olarak adlandırılır. Bu IP adresleri ISS tarafından atanmaktadır. Çevrimiçi olarak kullanılır.

google chrome icin proxy ayarlari

Proxy Nedir?

Google Chrome Proxy ayarları 2020 yılından bu yana geliştirilmiş bir donanıma sahip oldu. Proxy internet üzerinde ki IP adresi değiştirir. Proxy genel ağ üzerinden sizi ayıran güvenlik sistemine sahiptir. Herhangi bir siteye giriş yaparken farklı bir kanaldan o internet sitesine geçmenize olanak tanır. İnternet sağlayıcınızın sunucusunu kullanmadan Proxy kullanabilirsiniz.

Proxy’in en basit tanımı, bir siteye giriş yapmadan farklı bir kanaldan bir kanala geçmeyi sağlayan araçtır. Türkçe karşılığı ‘’vekil sunucu’’ olarak adlandırılır. Proxy tarafından sunulan hizmeti IP’yi algılar. Bu sayede yasaklı tüm sitelere girme amacı sağlanır. Burada bilinmesi gereken önemli bir durum vardır. Proxy, sadece yasaklı sitelere girmek için kullanılan bir araç olarak algılanmamalıdır. Ayrıca güvenli bir şekilde daha hızlı bağlantının sağlanması için de kullanılabilir.

Google Chrome Proxy Ayarları

Proxy hakkında en fazla aranan sorulardan bir tanesi Google Chrome Proxy ayarları nasıl yapılır sorusudur. Web tarayıcılarında buluna ayarları değiştirirken Proxy sunucusuna bağlanmak olanaklıdır. Yerel ağ ayarları üzerinde istenilen şekilde değişiklik yapılabilir. Google Chrome, İnternet Expoler gibi farklı tarayıcılar için Proxy ayarları farklı yapılır.

Google Chrome Proxy ayarlarının yapılışı:

– Google Chrome tarayıcının üst kısmında bulunan üç noktaya tıklayın

-Açılan pencerede Ayarlar kısmına tıklayın

-Ekranın sol tarafında bulunan Sistem butonuna tıklayın

-Bilgisayarınızın Proxy ayarlarını açarak simgeyi seçin

-İnternet özelliklerinde yer alan Yerel Ağ Ayarlarına gelin

-Ara sunucu seçeneklerinden bir Proxy sunucusu kullanın seçeneğini işaretleyin

-Arama butonuna Proxy sunucu adresinizi yazarak, tamam demeniz gerekir

Ücretsiz Proxy Sunucuları

Ücretsiz Proxy’lerin birtakım sınırlandırmaları bulunur. Fakat kısa süreliğine anonimliğe ya da engellenen bir içeriğe tek seferlik de olsa erişime ihtiyaç duyabilir. Aranacak ilk özellik sunucuların sayısı ve çeşitliliği olmalıdır. Birçok seçenek bulunsa bile bağlantı kaybetme ihtimali yok denecek kadar düşüktür. Bulunan sunucular size yakın olsa dair İnternet sunucusunun hızını elde etmiş olursunuz.

1-KProxy: En fazla tercih edilen ücretsiz sunucusudur. Bulunan sunucuları manuel yapabilirsiniz. En önemlisi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Herhangi bir sunucunun erişiminiz kaybetseniz dair korunmaya devam edersiniz.

2-ProxySite: Sunucular arasında manuel geçiş yapmayı sağlar. Kproxy’nin hemen hemen iki katından fazla sunucu hizmeti sağlar.

Proxy ile VPN arasındaki Fark

VPN ile Proxy, IP’nizi farklı gizler. Bu durum karşısında İnternete anonim olarak erişmenize olanak tanır. Gizlilik düzeyi daha fazladır. Fakat yapış şekilleri birbirinden farklıdır.

  • VPN ücretli olur. Ancak Proxy sunucu ise tamamen ücretsizdir.
  • Bilgilerinizi şifrelemeniz durumunda VPN’ler Proxy’lerden daha fazla yavaş olduğu gözlemlenir.
  • VPN’lerin tamamı işletim sistemi düzeyine sahiptir. Ayrıca tüm trafiği yeniden düzenler. Proxy’ler de uygulamaya göre hizmet verir.
  • VPN’ler trafiği şifreler. Fakat Proxy sunucularında şifrelenme söz konusu değildir. Bilgisayar korsanlarından korunmanızı sağlar. Proxy’ler ise VPN’nin bu özelliğini kesinlikle sahip değildir.

Proxy Gizlilik Sağlar mı?

Bu konu tartışmaya açık bir konudur. Ücretsiz olarak sunucudan indirilen Proxy gizlilik konularında güvenilir olduğu söylenemez. Fakat Anonim sunucuları IP adresini gizleme konusunda son derece başarı sağlıyor. Bunlardan en dikkat çeken Elit Proxy’lerdir. Üst seviyede bir gizlilik hizmeti sunar. Proxy kullanımı yasak olan İnternet sitelerine girme olanağı sunduğundan popüler hale gelmiştir.